To KIEDY PRZYCHODZI ŚW. MIKOŁAJ?

.list do mikołaja
.

TO KIEDY W KOŃCU PRZYCHODZI ŚWIĘTY MIKOŁAJ i co ma z nim wspólnego Coca-Cola???

 

Jak się zapewne zdążyliście zorientować kwestia św. Mikołaja jest nieco popaprana, a panujący w grudniu bajzel kulturowy przypomina w swym chaosie minione wybory samorządowe.

Zacznijmy od tego, że tradycyjnie św.Mikołaj przychodzi jutro czyli 6 grudnia. Tylko co to za jeden??? I czy ponownie pojawia się w Boże Narodzenie??? Otóż NIE. W DUŻYM UPROSZCZENIU: ten to Mikołaj – biskup z Miry, co do którego historycznie nie ma pewności że wogóle istniał, ale przez wieki urósł do rangi świętego cudotwórcy, a że podobno zmarł 6 grudnia to stąd cała ta akcja z prezentami.

Ale co z tym MIKOŁAJEM BOŻONARODZENIOWYM??

Po pierwsze to w tradycji amerykańskiej prezenty dawane były na Boże Narodzenie.

Po drugie: wychodzi na to, że biskup Miry był zbyt kiepsko ubrany czyli miał ZA SŁABE SZATY, żeby nadal dobrze się promować w XX wieku.

W 1930 roku artysta Fred Mizen stworzył dla koncernu Coca-Cola wizerunek grubasa w czerwonym płaszczu i czapce. Dzięki sprawnej promocji NAPOJU i nowego Mikołaja praktycznie zastąpił on w powszechnej świadomości tradycyjny wizerunek świętego biskupa Miry… TAK TAK! Nic Wam się nie przewidziało! To koncern Coca-Cola wymyślił znany nam OUTFIT MIKOŁAJA….

Światowe tradycje zaczęły się przenikać i tak w grudniu 2x dostajemy prezenty a w wielu domach na Wigilię zaraz obok świątecznego KARPIA stoi sobie świąteczna Coca-Cola…

 

Teraz już wszystko wiecie 😀

 

Proponujemy jednak nie tłumaczyć tego dzieciom, jeśli nadal wierzą, że św. Mikołaj (którykolwiek!) ISTNIEJE i jest PRAWDZIWY.

U nas OFICJALNA wersja jest taka: 6 grudnia Mikołaj (ten biskup) przynosi drobne prezenty i zabiera od dziecka spod poduszki list (listę życzeń)  do GWIAZDORA. Alternatywnie wysyłamy list sami na jeden z trzech adresów:

 

 1. Do Drøbak w Norwegii:
  Julenissen’s Postkontor, Torget 4,
  1440 Drøbak, Norwegia
 1. Do Rovaniemi w Finlandii:
  Santa Claus, Arctic Circle,
  96930 Rovaniemi, Finlandia
 1. Do Kanady:
  Santa Claus, North Pole,
  Canada, H0H 0H0

……………………..

A jak Wy rozwiązaliście PROBLEM DUBLOWANIA SIĘ MIKOŁAJÓW?

Xoxo Crazy J&Z

 

.

SONY DSC

 

Reklamy