KONTROWERSJE WOKÓŁ ADHD

KONTROWERSJE WOKÓŁ ADHD

Co z tym ADHD? Od dłuższego czasu nie cichną kontrowersje wokół ADHD oraz dyskusji czy jest to realna choroba czy może bardziej wyimaginowana. Ale o co chodzi?

Nieco ponad rok temu niemiecki tygodnik „Der Spiegel” poinformował, że Leon Eisenberg (jeden z najwybitniejszych psychiatrów dziecięcych, twórca podstaw i jeden z badaczy ADHD) zasugerował, że ADHD jest chorobą wymyśloną. Co właściwie Eisenberg miał na myśli używając tego kolokwialnego stwierdzenia: „ADHS ist ein Paradebeispiel für eine fabrizierte Erkrankung”?

Zostało ono przetłumaczone bardzo różnie:
1. „ADHD jest przesadzoną chorobą”
2. „ADHD jest nadmiernie diagnozowaną chorobą”, ale także że
3. “ADHD jest doskonałym przykładem sfabrykowanej choroby“.

Prawdy już się nie dowiemy, bo Eisenberg zmarł kilka miesięcy później, pozostawiając świat nauki (ale nie tylko) w niezłym osłupieniu. Bez względu jednak na to, o co mu właściwie chodziło, każde z tych stwierdzeń daje sporo do myślenia.

Dla szczególnie zainteresowanych tematem ADHD polecamy lekturę:
– oryginalnego artykułu w der Spiegel, który rozpętał całą tą burzę dyskusji (w języku niemieckim… ale zawsze do Google Translatora możecie go wrzucić…)
Tutaj  lub tutaj
– do dwóch artykułów psychoterapeuty Pawła Drożdżaka rozważającego między innymi kwestie kontrowersji wokół ADHD. Ten  i ten
ADHD
Metylofenidat używany w leczeniu ADHD (fot. Tabletki leku Ritalin, 20 mg).
Reklamy