Trudna sztuka dzielenia się zabawkami

????????

Trudna sztuka dzielenia się zabawkami 

Moje dziecko jest strasznie SAMOLUBNE co utrudnia zabawę np. w piaskownicy. Czy da się je nauczyć „dzielenia się zabawkami” z innymi dziećmi?

Aby odpowiedzieć na to pytanie napiszę o przebiegu zabawy u dwu- trzy- i czterolatków.
DWULATEK bawi się samodzielnie. Cały świat jest dla niego polem do zabawy, dlatego  należy nauczyć go tego, co może być jego zabawką a co nią nie jest. Dwulatkowi  trzeba tak  zorganizować zabawę,  by cały dom  nie został „udekorowany jego aktywnością”. Dwulatka nie trzeba pobudzać do rozwoju, wystarczy dać mu możliwość zabawy. Jednocześnie warto  ograniczyć  aktywność  tak,  by zabawa była bezpieczna i nie naruszała terytorium dorosłych. Nie każda ciocia lubi by maluch traktował ją jako “plac zabaw”. W tym okresie rozpoczynamy naukę  zachowań akceptowanych społecznie, dlatego ma sens sugerowanie dziecku, by pożyczyło zabawkę koledze, ale NIE WOLNO NALEGAĆ ani zmuszać dziecko do dzielenia się zabawkami. Maluch obserwując starsze dzieci, naśladując, może pożyczyć zabawkę.  Ale jeśli nie chce, to jego prawo!

Mam nadzieję, że po tej dawce wiedzy o rozwoju dziecka odpowiedź nasuwa się sama – NIE MOŻNA NAUCZYĆ DWULETNIEGO DZIECKA DZIELENIA SIĘ ZABAWKAMI w rozumieniu osób dorosłych. Dwulatek nie jest zatem samolubny, tylko niedojrzały.

TRZYLATEK z kolei jest egocentryczny, bawi się już w parze, ale zabawa jest równoległa, niby w grupie, ale tak naprawdę bawi się sam lub z obecnym z boku kolegą. Współpraca w zabawie jest dla niego trudna.  Trzylatek zwraca uwagę na zachodzące relacje emocjonalne, ale jeszcze nie potrafi radzić sobie z konfliktami, dlatego zwraca się o pomoc do mamy, taty. Należy wtedy dziecku wyjaśnić zamiar kolegi, pokazać świat z innej strony niż spostrzega go trzylatek. Dopiero CZTEROLATEK bawi się  w grupie (naśladuje starszych), choć nie potrafi organizować zabawy polegającej na współdziałaniu, stąd popada w liczne konflikty z rówieśnikami.

Ale właśnie u czterolatka możemy oczekiwać dzielenia się zabawkami!

Mam nadzieję, że pomogłam.

Pozdrawiam i wracam do szafy, Elżbieta

????????

Reklamy