Zaparcie jelitowe czy zaparcie mózgowe?

????????

Co zrobić, gdy dziecko wstrzymuje KUPĘ a lekarz wykluczył problemy na podłożu fizjologicznym. Jak pokonać jego lęk przed STRASZNYM STOLCEM??
Problem kupy jest poważny. Ważne jest rozgraniczenie czy to co się dzieje z dzieckiem jest niemożnością zrobienia kupy
( np. zaparcie) czy może nieświadomie powstrzymuje wydalanie? Taka reakcja psychosomatyczna pojawia się CZĘSTO u dzieci, które mają np.  ZACHWIANE POCZUCIE BEZPIECZEŃSTWA. Ale innych przyczyn może być wiele.
Być może maluch obawia się zrobić kupkę, bo odczuwał ból podczas zaparcia, może to psychosomatyczna forma protestu przeciwko niezaspokojeniu jego potrzeb psychicznych, skutek przebytej  traumy,   napiętej sytuacji w otoczeniu. Przyczyn jest wiele: rodzice mają trudny czas (choroby, rozwód, problemy materialne…) a dziecko czuje napięcie w rodzinie (mimo iż niczego nie rozumie!). Często słyszy że wszystko JEST OK, ale to nieprawda – ono doskonale odbiera komunikaty niewerbalne. Być może odczuwa brak zainteresowania ze strony najbliższego otoczenia i zmusza je tym sposobem do skupienia uwagi na nim. Osiąga wprawdzie cel, ale cierpi na tym jego zdrowie/organizm.
Zanim jednak wykonamy wiele nieprzyjemnych badań medycznych i psychologicznych załóżmy, że to  błąd dietetyczny i …. zróbmy masaż brzuszka, relaksującą kąpiel z lawendą i rumiankiem, poprawmy dietę, podajmy  śliwkowy  jogurt i………….. poczekajmy. Dziecko powinno się odkorkować. Dobrze byłoby wtedy wyjaśnić mu (odpowiednio do jego zdolności rozumienia), że to był błąd dietetyczny zapewnić że teraz powinno być lepiej i „ każdy kiedyś tak ma”.
NIE RÓBMY wokół sprawy  „klimatu – problemu”, bo napięcie wyzwolone w ten sposób bardziej zaszkodzi niż samo zaparcie. Ciągłe rozmowy i przypominanie maluchowi, że ma problem z kupą stygmatyzuje je, dziecko ma wewnętrzne poczucie że jest inne (problemowe), że jest z nim coś nie tak. I efekt jest odwrotny.
Gdy lekarz wykluczy chorobę organiczną i skieruje Was do psychologa nie lekceważcie problemu („bo to TYLKO psychika…..  samo minie..).  Psychologiczna reakcja protestu dziecka często przyczynia się do wystąpienia zmian organicznych np. stałego rozszerzenia jelita czy zwiotczenia odbytu. Dlatego terapia psychologiczna jest konieczna.
Pozdrawiam i wracam do szafy, Elżbieta
Reklamy