Jak humanitarnie i bez TRAUMY zostawić dziecko PIERWSZY DZIEŃ W PRZEDSZKOLU

Jak humanitarnie i bez TRAUMY zostawić dziecko PIERWSZEGO DNIA W PRZEDSZKOLU??

????????

Pierwszy dzień w przedszkolu wcale nie jest najtrudniejszy…najczęściej trudny  jest dzień drugi!!

Ale od początku: scena pożegnania mamy z dzieckiem zostającym w przedszkolu, to zazwyczaj dramat, którego trudno uniknąć. Najlepiej gdy odprowadzającym w pierwszych dniach jest OSOBA MNIEJ ZWIĄZANA z dzieckiem niż mama (tata???).  Musi to być osoba spokojna i zrelaksowana, NIE ŠPIESZĄCA SIĘ do pracy. W rozmowie powinien wyrażać zaciekawienie zabawkami w przedszkolu, zaprzyjaźnionymi przedszkolakami,  etc. Jest szansa, że tym zaciekawieniem zarazi dziecko, a tym samym nie będzie się koncentrowało na rozstaniu. NIE NALEŻY (!) stwarzać klimatu ”jaki to wielki dzień”, bo sama atmosfera może przestraszyć.

Pożegnanie powinno być krótkie, a instrukcja słowna typu:

„biegnij szybciutko, bo tam na ciebie czekają dzieci”.

Do maluchów przemawiają konkrety, np. zjedz teraz połowę batonika a drugą zjesz, jak przyjdę po ciebie; to jest konkretny dowód na to,  że mama nie zostawia go na zawsze,” bo przecież muszę dokończyć batonik”. Tak rozumuje dziecko. Można  dać dziecku do rączki coś ( list do pani, kwiatek, rysunek…) by podało swojej  pani, UŁATWI TO WEJŚCIE DO SALI, co dla wielu dzieci jest właśnie najtrudniejsze.

Adaptacja do przedszkola trwa do około trzech tygodni. Ważne by w tym okresie dziecko uczęszczało regularnie  i było odbierane o tej samej godzinie. Kto je odbiera nie ma znaczenia .Spontaniczne wypowiedzi dziecka o przedszkolu są ważne. Gdy w przedszkolu zrobi na dziecku wrażenie np. traktor (opowie nam o tym spontanicznie), to następnego dnia rano właśnie o nim rozmawiajmy, zamiarem jest przywołanie pozytywnych wspomnień!

Gdy opowie o czymś przykrym wysłuchajmy uważnie i podzielmy się z nim własną drobną przykrością, tak odwracamy uwagę od złych wspomnień.

Sugestie dla mam, jak przetrwać pierwszy dzień dziecka w przedszkolu: praca, sprzątanie, porządkowanie  zabawek dziecka – poszło do przedszkola –czas na zmiany. Herbatka z melisy i ciastko na poprawę nastroju. Obecnie wiele dzieci uczęszcza na zajęcia  przedprzedszkolne (raz w tygodniu w obecności opiekuna), te dzieci okres adaptacyjny przeżyją najłagodniej.

Psychosomatyczne objawy adaptacyjne u dziecka to: stany podgorączkowe, zaburzenia snu, spadek lub nadmierny apetyt… powinny ustąpić po kilku dniach. Gdy dziecko nie zaakceptuje przedszkola w okresie 2-3 tyg, porozmawiajmy z wychowawczynią, psychologiem przedszkolnym, pewnie sam da sygnał, że dziecko ma trudności adaptacyjne. Gdy dziecko staje się smutne, zamknięte w sobie, apatyczne i stan trwa dłużej niż 2 tygodni wybierzmy się do psychologa, on oceni stan psychiczny dziecka i wskaże, jak rozwiązać problem.

Bywa że pierwsze podejście jest falstartem i wtedy trzeba poczekać aż dziecko dojrzeje emocjonalnie i PO PÓŁ ROKU spróbować ponowne zaadaptowanie do przedszkola. Z dzieckiem nic na siłę, zmuszone znienawidzi przedszkole i ….lepiej nie rozwijać tej myśli.

Pozdrawiam i wracam do szafy 😀

Elżbieta

????????

Reklamy