POTWORY SPOD ŁÓŻKA i inne STRASZNOŚCI!

POTWORY SPOD ŁÓŻKA i inne STRASZNOŚCI!

????????
Co zrobić, gdy dziecko BOI SIĘ POTWORÓW spod łóżka i innych STRACHÓW?
Na pewno NIE NALEŻY sprawdzać wszystkich kątów w pokoju dziecka, by na końcu zapewnić  malucha, że straszydła nie ma w pokoju.  Dzieci potrafią myśleć logicznie (!), SKORO MAMA SZUKAŁA STRACHA TO ON ISTNIEJE, ona go tylko nie znalazła. Należy porozmawiać o strachu – czy dziecko go widziało (a może to były tylko cienie??).  Rozmawiając o strachach zapewne wiele dowiemy się o przeżyciach dziecka, jego lękach.
Jak małe dzieci przeżywają  emocje i lęk?
Małe dzieci odczuwają lęk całym ciałem, to panika ciała i umysłu i nie jest to bynajmniej „histeria”, jak nazywają takie zachowanie niektórzy dorośli. DOPIERO SZEŚCIOLATKI BOJĄ SIĘ już CZEGOŚ KONKRETNEGO i poszukują  przyczyn lęku.  Chcąc wychować dziecko odporne na lęk  należy CHRONIĆ je W PIERWSZYCH LATACH życia przed jego nadmiernym doznawaniem. Dziecko nabierze z czasem odporności psychicznej. UWAGA:  tak zwane „hartowanie” powoduje efekt odwrotny, dziecko staje się lękliwe, tylko lęk tłumi w sobie, co niekiedy prowadzi do utrwalenia lęku na przyszłość.
Lęki pojawiają się ponieważ dziecko ma niedojrzały mózg  i  jego  spostrzeganie  jest niedokładne. Nie rozumiejąc wielu rzeczy po prostu boi się nieznanego. WYSTĘPOWANIE LĘKÓW u dzieci zdrowych jest naturalne i STANOWI WAŻNY ETAP w ich rozwoju emocjonalnym. Lęk nie ma konkretnej postaci (boi  się i już ). Odpowiedź na pytanie kierowane do dziecka: co budzi twój  lęk?… czego się boisz?  często pozostaje bez odpowiedzi.  Dlaczego? Nie potrafi go nazwać. Małe dziecko widzi niedokładnie, dlatego trzylatkowi  w mroku łatwo dostrzec „strachy”.  Przeżywa lęki ,  bo nie potrafi zinterpretować i nazwać tego, czego się obawia. Dopiero w wieku ok. 6-7 lat jego widzenie jest prawidłowe.

Pozdrawiam i wracam do szafy 😀

Elżbieta

????????
Reklamy