Histerie, lamenty z rzucaniem się na ziemię, ewentualnie tupanie z wrzaskami.

Histerie, lamenty z rzucaniem się na ziemię, ewentualnie tupanie z wrzaskami.

psycholog_wrzaski02

Co zrobić gdy moje 2,5 letnie dziecko rzuca się w sklepie na ziemię HISTERYZUJĄC I LAMENTUJĄC okrutnie, a wszyscy patrzą się na mnie jak na wyrodną matkę tudzież wariatkę?

Pani psycholog: Rzucanie się na ziemię – to nic innego jak teatr jednego aktora. Publicznością jest osoba dla której maluch się rzuca się.  Pozbawienie go publiki, kończy spektakl. Pozostali obserwatorzy sceny są nieistotnym tłem, ważne by się nimi nie przejmować (trudne).  NIE NALEŻY KOMENTOWAĆ zachowania dziecka. Gdy się uspokoi – pocałujmy malucha –  a uwagę skierujmy na coś interesującego (np. „o zobacz – KARALUCH!”).

Gdyby zachowanie  powtarzało się, stosujmy zawsze tę samą procedurę, do skutku!

Uwaga! Małe dziecko jest niedojrzałe a radzenie sobie z emocjami jest dla niego bardzo trudne – stąd tego typu napady. Ono dopiero uczy się ekspresji emocjonalnej. Gdy emocje opadną warto z dzieckiem porozmawiać o tym, co się stało, POMÓC MU NAZWAĆ EMOCJE, które przeżywał i wskazać inne sposoby zachowania. Do rozmowy warto wykorzystać pacynkę, gdyż dziecko chętniej będzie słuchało jej niż WYKŁADOWCY w postaci RODZICA.

Pozdrawiam i wracam do szafy 😀

Elżbieta

Reklamy